20.11.2019

Celoroční hra naší třídy „Cestovatelé“ má první úspěchy. Byly rozdány mapy a přečteny první referáty, nalepeny první cestovatelské samolepky. Podělím se s vámi o krásná literární díla:

Adriana – Mapa – Česká republika – Zámek a ZOO Lešná

Jednoho dne jsme se rozhodli zajet si na výlet do ZOO Lešná ve Zlíně. Druhý den v 9 hodin ráno jsme vyrazili, abychom tam byli co nejdříve. Po příjezdu jsme si koupili vstupenku, se kterou jsme mohli navštívit i zámek. Také jsme toho využili. Byla tam mladá průvodkyně, která nás zámkem provedla. Dozvěděli jsme se, jak na zámku žili. Zámek byl postavený kolem roku 1810 a bydlela v něm rodina Seilernů. Ve sbírce měli tygří koberce a v některých pokojích různá zvířata a ptáky. Po prohlídce jsme se prošli celou ZOO. Nejvíce se mi líbili plameňáci a papoušci. Celý výlet jsme si všichni užili.

Eliška – Mapa – Česká republika

Česká republika je stát, který se nachází přibližně uprostřed Evropy. Skládá se ze tří území – Čech, Moravy a Slezska. Hlavním městem ČR je Praha. Na naše území nepřitékají žádné řeky, ale odtékají do tří moří – Severního, Černého a Baltského. Země je bohatá na rybníky. Máme i několik jezer a nádrží. Česká republika je rozdělena do 14 krajů. Každý kraj má své vlastní krajské město, ve kterém je krajský úřad. Z České republiky pochází řada významných osobností, které se proslavily po celém světě. Například hudbníky či vědce.

Katka – Mapa – Česká republika – ZOO Dvůr Králové

Byla založena 9. května 1946. Patří mezi nejznámější a největší ZOO v ČR. Může se pochlubit nejvyšším počtem afrických zvířat v Evropě. Od května do konce září nabízí projížďky ve speciálních autech mezi volně pobíhajícími zvířaty. V roce 2015 bylo otevřeno nové unikátní Lví safari, kde se můžou návštěvníci setkat se lvy z bezprostřední blízkosti. Velkým lákadlem jsou také nosorožci, na které se ZOO ve Dvoře Králové specializuje.

Počet druhů: 320 (rok 2018)       Počet zvířat: 2487 (rok 2018)          Počet návštěvníků v roce 2017: 524 721

Ondra – Mapa – Evropa – Itálie

Svým tvarem připomíná kozačku. Kolem Itálie je moře – Jaderské, Jonské, Tyzhenské, Ligurské. K Itálii patří dva velklé ostorvy – Sicilie a Sardinie. Na Sicilii je činná sopka Etna. Halvní město je Řím. Jiná města jsou Benátky, Milan, Turín, Janov. V Itálii se nachází stát San Marino a Vatikán, sídlo papeže. Na severu jsou nádhrné hory – Alpy a Dolomity – až 4 000 metrů vysoké. Krásné pláže jsou místem pro plavce. V moři žijí krabi, chobotnice a různé ryby. Mezi tradiční jídla patří – pizza, špagety, mořské plody.

Jeník – Mapa – Česká republika – Moravský kras

Jsou to největší jeskyně v ČR. Skládají se z více než 1 000 jeskyní, soutěsek, propastí a kaňonů. Macocha je největší propastí v celé střední Evropě a je hluboká 138,4 m. O Macoše ja i krásná pověst: Jeden vesničan přivedl svému synkovi nevlastní matku (macechu). Ona chlapce nenáviděla, vylákala ho do lesa k propasti a shodila ho do ní. Chlapec se však zachytil pod okrajem propasti, kde ho našli vesničané a vytáhli ho. Když zjistili, co se stalo, svrhli do propasti macechu.

Stella – Mapa – Česká republika – Koně

V našem národním hřebčíně Kladruby nad Labem se zabývají chovem koní. V hřebčíně se chovají jenom bílí a černí koně. Tradice chovu koní je od poloviny 15. století. Každý hřebčín má stále, pastvinu a veterináře. Dodatek tř. uč.: Areál hřebčína s okolní krajinou je od roku 2019 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.