27.4.2020

Vlastivěda – České království za vlády Přemyslovců

Práce s textem:

Kláštery tvořilo několik budov obehnaných zdí, protože v případě nebezpečí zde mohli obyvatelé z okolí hledat úkryt. (V případě válečného nebezpečí dostávaly vojenskou posádku) Základ tvořily obytné budovy, kostel, studna. Dále pekárna, pivovar, lázeň, truhlářské a kovářské dílny hospitium. Zařízení, v němž se komukoliv dostalo ošetření či ubytování a jídla, chudým zdarma nebo za velmi nízké ceny. Bohatí si museli zaplatit plnou cenu.Na přilehlé zahradě pěstovali obyvatelé kláštera zeleninu, léčivé byliny, ovocné stromy a květiny, mezi nimi převažovaly lilie, růže, a fialy.

Otázky: odpovědi napiš do sešitu

Které rostliny se v klášterech pěstovaly?

Komu se poskytovalo ošetření a ubytování zdarma?

Kdo musel za ubytování v klášteře zaplatit?

 

Hledej, zjišťuj a napiš do sešitu:  co to je?

Kruchta

a) balkonek v kostele na němž stojí varhany

b) vodní nádrž, kašna u kostela

c) kovová nádoba s víkem

Okřín

a) středověké označení vidličky

b) středověké označení lžíce

c) velká mísa (talíř)

Medovina

a) druh francouzského vína

b) zředěný med s chmelem a pelyňkem

c) druh nekvašeného piva

Pražmo

a) druh vánočky

b) pražské perníky

c) nedozrálá zrna obilí

Oratoř

a) místnost kam se ukládaly knihy

b) místo pro soukromou modlitebnu

c) místnost kde se v klášteře vařilo

Refektář

a) jídelna

b) ložnice

c) koupelna

Doplň PS str. 14 a 15